Пристрій ендови

Складна конструкція покрівлі робить будинок більш привабливим, додає респектабельності зовнішнього вигляду будівлі. При влаштуванні шатрової або вальмового покрівлі з’являється конструктивний елемент, іменувався ендова. Він знаходиться в місці з’єднання двох скатів і є місцем відведення і скупчення снігу води. Якраз виходячи з цього пристрій ендови передбачає герметичність і велику міцність.

види та Визначення

Устройство ендовы

Ендова — функціональна деталь покрівлі, вона є жолобом , що утворюється на стику двох скатів. Як будь-яке місце з’єднання, вона відчуває підвищене навантаження, виходячи із цього від грамотного і міцності пристрою покрівельного елемента залежить надійність всієї покрівлі.

Устройство ендовы

Розрізняють два типи ендови: нижня, яка захищає стик від опадів і верхня, яка не рахуючи захисної, робить і декоративну функцію. Метод монтажу визначає вид елемента:

 • Відкрита ендова — влаштовується на пологих схилах, вона є нескладним варіантом. Стики скатів мають зазор, у який укладається гідроізоляція і жолоб.
 • Закрита ендова — використовується для даху, має круті схили, які добре прилягають один до одного.
 • Переплетена ендова — поряд з цим методі покрівельні сторінки переплітаються між собою, в обов’язковому порядку вимагається укладання гідроізоляції.

Підготовка

Схеми пристрою покрівлі розробляються на етапі проектування, тоді ж вибирається і вид ендови, який залежить від матеріалу та кута скатів, застосовуваного для покриття. Нижня ендова встановлюється на крокви, виходячи з цього повинна бути відзначена в плані даху. В залежності від обраного покрівельного матеріалу, конструктивний елемент на стику виконується з металу або м’якої черепиці.

Зверніть увагу! Оцинкована сталь — практичний вибір, вона забезпечує надійну експлуатацію ендови протягом довгого терміну.

Устройство ендовы

Монтаж ендови

Перший хід пристрою розжолобки — це встановлення суцільної обрешітки, вона може виготовлятися з набитих поруч планок або з обрізних дощок, які для захисту від рідини оброблені антисептиком. Ширина обрешітки повинна бути дорівнює близько 20 см у кожен бік. Суцільна поверхня посилить міцність вузла, на який припадає висока снігова навантаження.

Укладається шар гідроізоляції, виключати цю складову не слід, оскільки ендова даху зобов’язана забезпечувати повну водонепроникність. Для герметичної бази краще застосовувати рулонний матеріал на базі бітуму, має базальтову посипку для міцності. У разі якщо гідроізоляція має кілька частин, полотна укладають внахлест.

Відкритий тип ендови вживається частіше інших, для його пристрою необхідно виготовити особливий розжолобок. Матеріалом для нього допомагає смуга оцинкованої сталі, скошений під кутом, величезним, ніж ендова.

Нижня ендова має вигин країв, запобігає перелив води, вона заводиться нижньою частиною до карнизу. У цьому місці залишається звис 8 см для надійного кріплення. У місці стикування з коньком укладається ущільнювач. Кріплення проводиться саморізами до решетування, хід свердління — 30 див. Укладання відбувається знизу вгору, у разі якщо розжолобок складається з окремих частин, то вони накладаються одна на іншу з перехлестом до 15 див. Стики захищаються силіконовим герметиком.

Особливості пристрою

Устройство ендовы

При монтажі сторінок металочерепиці їх обрізають, залишаючи до 10 см до центру ендови. Кріплення відбувається саморізами, які закручують, не наближаючись до центру кута ближче, ніж 25 див. Саморізи проходять через метал і планку жолоба, скріплюючи конструкцію.

Верхня ендова виготовляється з матеріалу покрівлі, вона закріплюється по закінченні укладання головного покриття і закриває зрізи покладених сторінок. Вона кріпиться у верхніх точках примикання металочерепиці.

Устройство ендовы

Для установки ендови на даху з профнастилом буде потрібно пристрій суцільної гідроізоляції і обрешітки, яка ширше планки ендови на 10 см. При дрібному куті між скатами, величина нижній ендови зобов’язана витримуватися по 50 см в обидві сторони. Нахлест частин один на одного — не менше 20 см. Нижня ендова заходить під коник на 25 см. По закінченні кріплення профнастилу укладається декоративна планка.

Устройство ендовы

Для м’якої покрівлі ендова облаштовується відкритим методом. Єндовий килим укладається на бітумну мастику і прибивають цвяхами. Нахлест полотен утворює до 30 см і в обов’язковому порядку проклеюється. Пересічні гонти кріпляться в 30 см від осі кута, їх краю фіксуються бітумом.

Устройство ендовы

Рекомендації для правильного пристрою

 • Закрита ендова більш складна та витратна, але виглядає привабливіше.
 • Для дієвого захисту застосовуйте пара шарів гідроізоляції.
 • У будівлях з величезною площею даху ендова може мати розміри до трьох метрів.
 • Каркас під конструктивний елемент, здатний до високих навантажень, повинен бути міцним.
 • Заборонено робити роботу в сиру погоду.
 • Покрівельні роботи вимагають дотримання правил безпеки.
 • Устройство ендовы

  Ендова складний і важливий елемент покрівлі, до його монтажу направлятися доходити, озброївшись знаннями з монтажу. В роботі нададуть допомогу незлічені фото і відеоуроки.

  Відео

  Ось так виробляється монтаж нижньої планки ендови:

  З чого почати монтаж ендови, що необхідно передбачити — про це і багато чому іншому нижче: